×

تاریخچه انجمن


تاریخچه انجمن

انجمن تغذيه ايران (اتا) با رویکردی مناسب به ارتقاء سطح سلامت اجتماعي، نخستين انجمن علمي در حوزه غذا و تغذيه است كه در نظام جمهوري اسلامي ايران با شماره 3034 به ثبت رسيده است. اين انجمن بر پايه سه اصل ناوابستگي به فرد يا سازمان خاص، درگير كردن هر چه بيشتر اعضا در فعاليتهاي آن و حفظ كيفيت علمي انجمن، در سال 1363 بنياد نهاده شد و با همکاري داوطلبانه آن دسته از اعضاء که صميمانه وقت و انرژي خود را براي پيش برد هرچه بهتر اهداف آن صرف مي‌کنند فعاليت مي‌كند. انجمن تغذيه ايران عضو اتحاديه بين المللي علوم تغذيه (IUNS) و فدراسيون انجمنهاي تغذيه آسيا (FANS) است.
در كشور ما تدريس و تحقيق در رشته تغذيه در ايران از اوايل دهه 1340 آغاز شده‌است که به تدريج گسترش يافته‌است. از همان زمان نياز به نوعي تشكل علمي و حرفه‌اي به گونه‌اي كه متخصصان و دست اندركاران اين رشته بتوانند به تبادل نظر، بسط آگاهي و مبادلات تجربيات خود در زمينه هاي علمي و فني بپردازند احساس مي‌شد، تا اين كه در خرداد ماه سال 1363 سيزده نفر از خبرگان تغذيه گرد هم آمدند و انجمن تغذيه ايران (اتا) را تأسيس كردند. از رويكردهاي اصلي اين انجمن شناساندن و گسترش دانش تغذيه در جامعه و حفظ شئون اجتماعي تغذيه شناسان است.
تاکنون انجمن تغذیه ایران طی دوران حیات پر بار خود خدمات ارزنده‌ای برای اعتلای جامعه تغذیه کشور و بهبود سلامت عمومی در کشور داشته است. پيشنهاد ايجاد شوراي غذا و تغذيه كشور، تدوين و نهايتاً به تصويب رساندن برنامه دوره‌های تحصیلات تکمیلی علوم تغذیه، برگزاری پانزده کنگره ملی و بینالمللی تغذیه، برگزاري دوره های بازآموزی متعدد برای ارتقاء دانش حرفه ای جامعه تغذیه ایران، مشارکت در تدوين برنامه كشوري اختلالات ناشی از کمبود يد و ايجاد كميته كشوري آن، شركت در تدوين اولويت‌هاي پژوهشي تغذيه کشور، شركت فعال در كميته كشوري تغذيه و تدوين برنامه ٥ ساله تغذيه وزارت بهداشت، همکاری با رسانه های ملی و جمعی در راستای ارتقاء سواد تغذیه ای کشور، تدوین گایدلاین های خدمات تغذیه در سطوح مختلف ارائه خدمات بهداشتی، تدوین و انتشار کتب علمی در حوزه تغذیه و ده‌ها فعایت دیگر از جمله اقدامات ارزنده انجمن تغذیه ایران در دوران حیات آن به شمار می‌رود.
 با توجه به ایجاد مسائل تغذیه‌ای جدید در جامعه و رشد روز افزون بیماری‌های غیر واگیر که نقش تغذیه در پیشگیری و درمان‌های حمایتی آنها کاملاً به اثبات رسیده‌است، فعالیتهای آموزشی و عملیاتی انجمن برای پیشگیری و آگاه‌سازی فعالان عرصه تخصصی نظام سلامت و همچنین اقشار مختلف جامعه سرعت یافته است. انجمن تغذیه ایران تلاش می‌کند تا با توصیفی کردن سیاست‌های کلان تغذیه‌ای در سطح کشور، تعبیری مناسب از سلامت تغذیه‌ای و امنیت غذایی را در کلیه سطوح نظام سلامت ایجاد کند.

تماس با ما