×

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران در گفتگو با آنا: سونامی چاقی در میان دانش‌آموزان در راه است/ متخصصان تغذیه باید در مدارس مستقر شوند


عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران در گفتگو با آنا: سونامی چاقی در میان دانش‌آموزان در راه است/ متخصصان تغذیه باید در مدارس مستقر شوند
1399-05-15

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران گفت: این انجمن در نامه‌ای به وزیر آموزش‌وپرورش خواستار مستقر شدن کارشناسان تغذیه در مدارس شده است تا از بروز چاقی در میان کودکان و نوجوانان جلوگیری شود.

علی میلانی بناب در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در مورد لزوم رسیدگی به دانش‌آموزان مبتلا به اضافه وزن در مدارس اظهار کرد: در انجمن تغذیه ایران  نامه‌نگاری‌هایی را  با وزیر آموزش پرورش انجام دادیم مبنی بر اینکه اضافه‌وزن دانش آموزان در مدارس به یک مسئله مهم تبدیل شده است و باید سریعاً به این موضوع رسیدگی شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران گفت: موضوع افزایش وزن دانش‌آموزان به دوران قبل از شیوع ویروس کرونا بازمی‌گردد و مسئله بسیار مهمی است؛ زیرا عدم فعالیت بدنی و تحرک در دانش‌آموزان باعث می‌شود تا آن‌ها در سنین بزرگ‌سالی نیز با معضل چاقی و اضافه‌وزن روبرو باشند .

وی بیان کرد: تحقیقات نشان داده که کودکانی که در سنین پایین مبتلا به چاقی هستند تا ۷۰ درصد احتمال اضافه‌وزن در بزرگ‌سالی را دارند و ممکن است در صورت عدم درمان تا سنین بالا با این مشکل روبرو باشند.

وی گفت: مدارس و آموزشگاه‌ها یکی از مراکز مهمی هستند که می‌توانند در پیشگیری از چاقی دانش‌آموزان در جامعه مؤثر عمل کنند؛ لذا آموزش‌های صحیح در این زمینه می‌تواند به ما در جامعه کمک کند تا از بروز سونامی چاقی جلوگیری کنیم این موضوع نیازمند همکاری وزارت آموزش‌وپرورش است.

عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران گفت: انجمن تغذیه ایران در نامه‌ای به وزیر آموزش‌وپرورش خواستار مستقر شدن کارشناسان تغذیه در مدارس شده است تا بتوانیم از بروز چاقی در میان کودکان و نوجوانان جلوگیری کنیم اما متأسفانه تاکنون هیچ‌گونه پاسخ مثبتی از سوی وزارت آموزش‌وپرورش و انجمن تغذیه ابلاغ نشده است.

وی گفت: بدنه بزرگ انجمن تغذیه ایران متشکل است از دانش‌آموختگان رشته تغذیه و علوم مربوطه که می‌تواند کمک شایانی در زمینهٔ مقابله با چاقی در میان دانش‌آموزان کند.

میلانی بیان کرد: نزدیک به ۹ هزار دانش‌آموخته رشته تغذیه و فعال در کشور هستند که می‌توانند به‌صورت رژیم‌درمانی دسته‌جمعی برای پیشگیری از چاقی وارد عمل شوند؛ لذا عدم استفاده از این پتانسیل می‌‌تواند نظام سلامت کشور آسیب وارد کند.

انتهای پیام/۴۱۴۸/پ

تماس با ما