×

گلوگاه‌های تخلف در حوزه تغذیه و رژیم‌درمانی شناسایی می‌شوند


گلوگاه‌های تخلف در حوزه تغذیه و رژیم‌درمانی شناسایی می‌شوند
1399-02-19

تفاهم نامه همکاری انجمن تغذیه ایران و سازمان تعزیرات حکومتی با هدف طراحی و اجرای برنامه‌های عملیاتی مبارزه با تخلفات عرصه سلامت، بهداشت و تغذیه و شناسایی گلوگاه‌های تخلف، منعقد شد.

به گزارش ایسنا،  تفاهم نامه همکاری انجمن تغذیه ایران و سازمان تعزیرات حکومتی با حضور دکتر آرش لشگری - مدیر کل حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان تعزیرات حکومتی و  دکتر جلال‌الدین میرزای رزاز - رییس انجمن تغذیه ایران، مدیران ارشد سازمان تعزیرات حکومتی، اعضای هیات مدیره انجمن تغذیه ایران و مشاورین رییس انجمن پس از رایزنی‌های انجام شده و جلسات کارشناسی امضا شد.

این تفاهم نامه به منظور طراحی و اجرای برنامه‌های عملیاتی مبارزه با تخلفات عرصه سلامت، بهداشت و تغذیه، شناسایی گلوگاه‌های تخلف، ریشه یابی و آسیب شناسی علل و عوامل بروز آن و پیشگیری و برخورد با تخلفات در این حوزه منعقد شده است.

این تفاهم نامه به منظور پیشگیری، جلوگیری و نظارت بر فعالیت موسسات پزشکی غیر مجاز که توسط افراد فاقد صلاحیت در امر تغذیه و رژیم درمانی در حال فعالیت هستند، اماکن ورزشی، ورزشگاه‌ها و فروشگاه‌هایی که در امور توزیع و فروش مکمل‌های غذایی دخالت داشته و با تداخل صنفی اقدام به فروش مکمل‌های غذایی و رژیمی به صورت غیر قانونی کنند، کارخانجات، شرکت‌ها و شبکه‌های فعال در حوزه تولید، توزیع و فروش مواد غذایی و مکمل‌های غذایی و رژیمی که مرتکب تخلفات امور بهداشتی و درمانی و صنفی می‌شوند، منعقد شد.

جلال الدین میرزای رزاز - رئیس انجمن تغذیه ایران  و رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور درباره تخلفات حوزه تغذیه اظهار کرد: در رابطه با حوزه سلامت یک ماموریت نوشته شده است که سازمان و وزارت بهداشت باید آن را رسیدگی کنند. اما در کنار آن ماموریت حفاظت و پیشگیری از آسیب‌هایی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند. باید نگاه تازه‌ای به قوانین و مقررات، شیوه نامه و دستورهای فیمابین داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما موظفیم امنیت تغذیه‌ای تک تک شهروندان ایرانی و غیر ایرانی کشور را تامین کنیم. دولت‌ها و حکومت‌ها برای اینکه احساس ناامنی را به امنیت تبدیل کنند برخی ابزارهایی به نام قوانین و مقررات را وضع می‌کنند.

وی بیان کرد: همکاری سازمان تعزیرات با وزارت بهداشت سقف خاصی ندارد ما سقف را گسترش دادیم تا حدی که می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم و افراد متخلف را در کوتاه‌ترین زمان ممکن معرفی کنیم تا به تخلفات رسیدگی شود.

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: زندگی و سلامت انسان در گروی سلامت مواد غذایی است که دریافت می‌کند. ما باید سلامت و ایمنی مواد غذایی را تامین کنیم. مصرف کنندگان مواد غذایی حق دارند که مواد غذایی سالم و ایمن را در دسترس داشته باشند. دولت حافظ این موضوع است، نه تنها در ایران بلکه همه کشورها حامی حقوق شهروندان و مصرف کنندگان هستند تا بتوانند بهترین و سالم ترین غذاها را دریافت کنند.

 میرزای رزاز در ادامه افزود: در کشور ایران هم هر چند تا الان قوانین زیادی به تصویب رسیده است و نهادهای مختلفی هم نظارت می کنند ولی جا دارد که پیشرفت بیشتری در این مسئله حاصل شود. با پیشرفت صنایع غذایی برچسب گذاری‌ها ابزارهای مهمی برای تعیین مشخصات مواد غذایی هستند که بین تولید کننده و مصرف کننده استفاده می‌شود.

رئیس انجمن و انستیتو تحقیقات تغذیه ای در پایان بیان کرد: اما باید بدانید که در کنار تمام اینها آن چیزی که مطرح بوده مداخله به موقع و هوشمندانه هر دو طرف است. هر رفتاری که چرخ تولید و رونق را متوقف کند محکوم به شکست بوده و اجازه فعالیت در این کشور را نخواهد داشت.

تماس با ما